11.10.2011 – Resfinţire de biserică în localitatea gorjeană Drăgoieşti

Relatari

 
Credincioşii Parohiei gorjene Drăgoieşti l-au primit în mijlocul lor pe Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, cu ocazia resfinţirii Bisericii cu hramul „Sfânta Treime” din localitate. Evenimentul a avut loc sâmbătă, 8 octombrie, şi a fost urmat de slujba Sfintei Liturghii, oficiată de IPS Părinte Mitropolit, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi.

 
La final, IPS Părinte a vorbit despre importanţa pecare o are Sfânta Biserică în viaţa noastră a credincioşilor. „Biserica este în primul rând casa lui Dumnezeu, este locul unde Îl întâlnim, este prezenţa lui Dumnezeu în mijlocul nostru. Biserica reprezintă întreaga noastră viaţă pentru că aici ne botezăm, ne cununăm, ne înmormântăm şi aşteptăm învierea morţilor şi Obşteasca Judecată. Prin urmare, putem spune că Biserica este mama noastră, este tot ceea ce avem mai bun pe lume. De ea sunt legate credinţa, nădejdea şi curajul nostru”. În continuare Mitropolitul Olteniei le-a explicat credincioşilor înţelesurile pericopei evanghelice, în care s-a vorbit despre „Pilda celor zece fecioare”: „Prin cele zece fecioare ne sunt arătate cele două categorii de oameni: pe cei înţelepţi şi pe cei mai puţin înţelepţi sau nebuni, aşa cum îi numeşte Sfânta Scriptură. Oamenii înţelepţi sunt credincioşi şi păstrează cu sfinţenie credinţa lor, întocmai cum fecioara îşi păstrează fecioria. Este adevărat că şi unele şi altele dintre fecioare au candela aprinsă, ceea ce înseamnă că sunt în viaţă. Deosebirea dintre ele, sau mai de grabă dintre păcătoşi şi drepţi, este că unele au untdelemn în candele şi altele nu au. Cu toţii aşteaptă sfârşitul veacului cu candela aprinsă, adică în stare de veghe. Sfântul Evanghelist ne spune că Mirele a întârziat, nu pentru că nu ar fi fost punctual, ci pentru că este milostiv şi lasă întotdeauna vreme de pocăinţă. El oferă posibilitatea fecioarelor să-şi agonisească undelemn pentru a întâmpina în stare de veghe viaţa cea veşnică”.

 

(Diac. Ioniţă Apostolache)