21.10.2011 – Slujiri arhiereşti in Mitropolia Olteniei

Evenimente

             Sâmbătă, 22 octombrie, Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei, va săvârşi slujba Sfintei Liturghii şi târnosirea Bisericii „Sfântul Ioan Botezătorul” din Parohia Pietroaia – Beloţ, judeţul Dolj, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji Sfânta Liturghie în Parohia „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” din Goruneşti – Vioreşti, judeţul Vâlcea, în prezenţa Înalt Preasfinţitului Părinte Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului. 
            Duminică, 23 octombrie, IPS Irineu va săvârşi Sfânta Liturghie în Parohia Alimpeşti, judeţul Gorj. Cu acest prilej va fi sfinţită şi noua biserică închinată „Adormirii Maicii Domnului”.        
            IPS Gherasim va sluji la Catedrala arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Biserica din Parohia Tâmna, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Paraclisul Catedralei episcopale „Sfânta Treime”din Slatina, iar PS Emilian Lovişteanul va sluji în Parohia „Cuvioasa Parascheva” din Râmnicu Vâlcea

(Gheorghe Cioiu)