22.10.2011 – Două CD-uri cu muzică bizantină vor fi lansate la Filarmonica „Oltenia”

Comunicate de presa

Editura „Mitropolia Olteniei” organizează duminică, 23 octombrie 2011, ora 16.30, la Filarmonica „Oltenia” din Craiova, cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, lucrarea „Prezentarea înregistrării muzicale – psaltice – într-o variaţie de partituri ale sărbătorilor de peste an”. Evenimentul, de înaltă ţinută artistică, va aduce în faţa publicului craiovean o paletă largă de imne bizantine aşezate în interpretarea psalţilor de la Catedrala Mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova. Piesele fac parte din ultimele două lucrări CD imprimare: „Imaginea sărbătorilor de peste an pe note bizantine” (2 CD-uri ataşate la Agenda pe anul 2011) şi „Adormirea Maicii Domnului” (5 mini CD-uri).
Manifestarea va fi deschisă prin cuvântul de binecuvântare al IPS Părinte Mitropolit Irineu. Cu privire la compoziţia grafică şi muzicală a celor două lucrări, vor face aprecieri: pr. lect. univ. dr. Antoniu Zamfir de la Facultatea de Muzica din Craiova, diac. prof. Alexandru Racu, dirijorul Coralei Mixte a Catedralei Mitropolitane din Craiova, pr. lect. univ. dr. Ion Bârnea, de la Facultatea de Teologie din Craiova, prof. drd. Victor Şapcă, de la Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova şi prof. Maria Magdalena Barbărasă, de la Liceul de Artă „Marin Sorescu” din Craiova.
 

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Craiovei

Persoană de contact: Diac. Ioniţă Apostolache

                                  tel. 0754035906