22.10.2011 – Asociaţia Vasiliada, prezentă la lucrările Adunării Generale a Federaţiei Filantropia

Evenimente

 
       În perioada 19 – 20 octombrie, a avut loc la Sibiu, cea de-a şaptea Adunare Generală a Federaţiei Filantropia a Patriarhiei Române. Lucrările Adunării Generale au reunit reprezentanţii a 16 organizaţii nonguvernamentale cu activitate reprezentativă în domeniul social, aflate sub patronajul Bisericii Ortodoxe Române. Pe ordinea de zi s-au regăsit puncte precum:

  • stadiul de implementare a proiectelor derulate de Federatie;
  • dezbaterea cadrului legislativ privind asistenta sociala din Romania;
  • agrearea procesului de planificare strategica a Federatiei Filantropia.

       La eveniment, Asociaţia Vasiliada a fost reprezentată, cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, de către părintele Adrian Stănulică, preşedintele Asociaţiei, care a prezentat cu această ocazie participanţilor, etapele procesului prin care se poate realiza un plan strategic de dezvoltare. Federaţia Filantropia a fost înfiinţată în anul 2008, iar Asociaţia Vasiliada se numără printre membrii săi fondatori.

(Sorina Stăiculescu)