Să ne rugăm împreună de praznicul Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, ocrotitorul Catedralei mitropolitane şi al oraşului nostru, Craiova!

Comunicate de presa

 
     Mitropolia Olteniei invită pe toţi credincioşii craioveni să participe marţi, 25 octombrie, de la orele 17.00, în ajunul prăznuirii Sf. Mare Mucenic Dumitrie, la slujba Vecerniei. După sfânta priveghere urmează tradiţionala procesiune cu Sfintele Moaşte ale Sfinţilor: Nifon, Tatiana, Serghie şi Vah, care se găsesc în Catedrala mitropolitană „Sf. M. Mc. Dimitrie” din Craiova.
       Procesiunea cu Sfintele Moaşte reprezintă o lucrare duhovnicească, premergătoare zilei de cinstire a Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, Ocrotitorul oraşului Craiova şi al Catedralei noastre. Ea se va desfăşura pe traseul: Catedrală – Biserica „Sfântul Gheorghe Vechi” – Universitate – Prefectură – biserica Sfântul Ilie – Catedrală. La întoarcere,  racla cu Sfintele Moaşte va fi aşezată pe explanada din faţa catedralei, spre închinare tuturor credincioşilor. Părinţii slujitori vor săvârşi în continuare  Acatistul Sfântului Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir.
          În ziua praznicului, miercuri, 26 octombrie, se va oficia slujba Sfintei Liturghii în Catedrala mitropolitană, de către Inalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, împreună cu arhierei din Sinodul Mitropolitan, preoţi şi diaconi.                                                       
          Pentru a petrece împreună aceste frumoase momente duhovniceşti, vă adresăm chemarea de a ne ruga împreună la Sfânta Liturghie, ca să aducem prinos de mulţumire lui Dumnezeu şi să-l rugăm pe Sfântul Dimitrie să-şi reverse darurile Sale cele bogate peste întreaga Cetate a Băniei, aducându-ne în suflete şi în case pace şi bună sporire.
 

                                        Biroul de presă al Arhiepiscopiei Craiovei

.