31.10.2011 – Au început conferinţele preoţeşti de toamnă în Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

       În Arhiepiscopia Craiovei au început de astăzi, 31 octombrie, conferinţele pastoral – misionare de toamnă. Astfel, preoţii din Protoieria Craiova Nord au participat de dimineaţă la slujba Sfintei Liturghii săvârşite la Catedrala mitropolitană „Sfântul Dumitru”, după care au luat parte, în sala de festivităţi a Căminului preoţesc „Renaşterea”, la conferinţa cu tema: „Taina Sfântului Botez şi a Sfintei Cununii”. Mâine, 1 noiembrie, vor participa la conferinţă preoţii din Protoieria Craiova Sud şi joi, 3 noiembrie, preoţii din Protoieria Băileşti se vor întruni cu acelaşi scop. Luni, 7 noiembrie, se vor întruni preoţii din protoieriile Târgu Jiu Nord şi Sud, ultima conferină fiind planificată pentru joi, 10 noiembrie, în Protoieria Târgu Cărbuneşti. Conferinţele vor fi prezidate de Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei şi toate vor fi precedate de săvârşirea Sfintei Liturghii. Aceste întruniri preoţeşti, la care vor participa toţi preoţii din Arhiepiscopia Craiovei, se desfăşoară în contextul declarării anului 2011, de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, ca „An omagial al Sfântului Botez şi al Sfintei Cununii” în Patriarhia Română.

(Gheorghe Cioiu)