05.11.2011 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente

        Astazi, 5 noiembrie,  Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei a săvârşit slujba Sfintei Liturghii şi slujba de târnosire a noii bisericii cu hramurile Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir şi Sfânta Împărăteasă Alexandra, din Parohia Peştişani, Protoieria Târgu Jiu Nord, judeţul Gorj.   
       Maine, 6 noiembrie, in Duminica a 24-a dupa Rusalii, Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu va săvârşi slujba Sfintei Liturghii la Paraclisul mitropolitan „Sfântul Ilie” din Craiova.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji la Catedrala arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la Biserica din Parohia Stigniţa, judeţul Mehedinţi, iar  Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la Catedrala episcopală din Slobozia, la invitaţia Presfinţitului Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor.

(Gheorghe Cioiu)