07.11.2011 – Slujirile ierarhilor din Mitropolia Olteniei de praznicul Sfinţilor Arhangheli

Evenimente

       În ziua praznicului Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi slujba Sfintei Liturghii la Mânăstirea „Sfântul Ioan Botezătorul – Cămărăşeasca” din oraşul Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj. Sfânta Liturghie va fi precedată de sfinţirea bisericii de lemn a mânăstirii ce poartă hramul Sfinţilor Arhangheli.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji la hramul Mânăstirii Arnota din judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, la Biserica din Parohia Obârşia de Câmp, judeţul Mehedinţi, iar  Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la hramul Catedralei episcopale din Slobozia, la invitaţia Presfinţitului Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor.