08.11.2011 – Preoţii din Protopopiatele Târgu Jiu Sud şi Nord, în conferinţă

Evenimente

 
     Conferinţele pastoral-misionare de toamnă Din Arhiepiscopia Craiovei au continuat şi săptămâna aceasta. Astfel, luni, 7 noiembrie, preoţii din cuprinsul Protoieriilor Târgu Jiu Nord şi Târgu Jiu Sud s-au întrunit în sala de festivităţi a Cercului Militar din Târgu Jiu, în prezenţa Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.
     Conferinţa, desfăşurată sub auspiciile Anului omagial al Sfântului Botez şi al Sfintei Cununii, a fost precedată de săvârşirea Sfintei Liturghii în Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din municipiu. După slujba religioasă,  preoţii participanţi au audiat referatul cu tema „Taina Sfintei Cununii”, prezentat de părintele Ion Neamţu de la Parohia Tălpăşeşti. După susţinerea referatului  au urmat dezbateri pe marginea tematicii conferinţei.
     La finalul întrunirii, IPS Părinte Mitropolit a subliniat necesitatea ocrotirii familiei, amintind faptul că naşterea şi creşterea copiilor este un lucru binecuvântat de Dumnezeu”. De asemenea, IPS Părinte a stăruit asupra rolului benefic pe care îl are programul de catehizare a tinerilor care doresc să întemeieze o familie, asupra fidelităţii conjugale şi a cerut părinţilor să lupte împotriva divorţului şi a avortului.  

(Gheorghe Cioiu)