Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu a prezidat Sinaxa stareţilor şi stareţelor din Mitropolia Banatului

Evenimente

 
     Mănăstirea „Sfântul Prooroc Ilie de la Izvor” – Vasiova  a găzduit astăzi, 10 noiembrie, Sinaxa stareţilor şi stareţelor din Mitropolia Banatului. Evenimentul a debutat cu Sfânta Liturghie arhierească săvârşită în biserica aşezământului monahal de un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi, în frunte cu Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Şedinţa de lucru a avut loc în paraclisul de iarnă al mânăstirii şi a reunit, alături de membri ai sinodului mitropolitan, stareţii şi stareţele din cuprinsul Mitropoliei Banatului. Cu acest prilej au fost analizate probleme duhovniceşti şi administrativ – financiare legate de buna desfăşurare a vieţii monahale în mânăstirile din eparhie.