11.11.2011 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Comunicate de presa

        Sâmbătă, 12 noiembrie, Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi  Sfinta Liturghie şi slujba de resfinţire a bisericii cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” din parohia Unirea,  judeţul Dolj.     
       Duminică, 13 noiembrie, Înalt Preasfinţitul Irineu, va săvârşi slujba Sfintei Liturghii şi slujba de resfinţire a bisericii cu hramul „Sfântul Vasile cel Mare” din parohia Brădet,  judeţul Gorj.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji la Catedrala arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va pariticipa la târnosirea bisericii „Schimbarea la Faţă” din municipiul Reşiţa, la invitaţia Preasfinţitului Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va sluji la biserica din parohia Pleşoiu, judeţul Olt, iar  Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va săvărşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” din parohia Galicea, judeţul Vâlcea.