14.11.2011 – Comunicat de presă: Întreită aniversare în Arhiepiscopia Râmnicului – 14 noiembrie

Evenimente

 
La doi ani de la înălţarea Eparhiei Râmnicului la rang de Arhiepiscopie, a Înaltpreasfinţitului Părintele Nostru Gherasim la demnitatea de Arhiepiscop şi la aniversarea a 97 de ani, precum şi la împlinirea a doi ani de slujire arhierească a Preasfinţitului Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului,     Vă înştiinţăm că la Centrul Eparhial din Municipiul Râmnicu Vâlcea vor avea loc în ziua de 14 noiembrie a.c. următoarele evenimente spiritual-culturale:
Orele 09:00 – Sfânta Liturghie
Orele 11:00 – Te-Deum
Orele 11:15 – Lansarea volumului omagial închinat Înaltpreasfinţitului Părinte Gherasim
Orele 11:30 – Lansarea volumului „Monumente Medievale din Oltenia„, autor Corina Popa
Orele 11:40 – Miniconcert susţinut de corala „Carmina Coziae” a Liceului de artă din Râmnicu Vâlcea
Orele 12:15 – Inaugurarea Bibliotecii „Arhiepiscop Gherasim”

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Râmnicului