17.11.2011 – Asociaţia Vasiliada: o nouă acţiune în beneficiul tinerilor cu dizabilităţi

Evenimente

 
Asociaţia Vasiliada a Mitropoliei Olteniei, în parteneriat cu Asociaţia Euroarte şi Fotoclubul „Dan Mihai Călinescu“ au organizat miercuri, 16 noiembrie, la Galeriile de artă ale Cercului Militar din Craiova, expoziţia de fotografie „This is my voice!“. Aceasta prezintă o selecţie de fotografii realizate de 40 de tineri surdomuţi din România şi Polonia, în cadrul modulelor de Photovoice derulate în perioada mai – septembrie 2011. Organizatorii manifestării au dorit să demonstreze şi prin această acţiune, că, în ciuda handicapului lor fizic, tinerii cu deficienţe de auz şi vorbire au o „voce” puternică, au dezvoltate abilităţi şi talente compensatorii în arte vizuale, pantomimă, dans şi în multe alte domenii de activitate. De altfel, prin toate proiectele derulate în sprijinul acestei categorii de personae defavorizate, Asociaţia Vasiliada şi partenerii săi urmăresc să atragă atenţia asupra potenţialului deţinut de tinerii cu dizabilităţi auditive şi de vorbire, în scopul integrării lor în societate.

        Pe toată durata lunii octombrie 2011, expoziţia „This is my voice!“ a fost deschisă la Casa de Cultură a Studenţilor din Bucureşti. Începând cu 16 noiembrie este deschisă publicului vizitator la Craiova, urmând ca în perioada ianuarie – mai 2012, această expoziţie itinerantă să fie prezentă la Cluj şi Varşovia. Proiectul „This is my Voice!“ este finanţat de Comisia Europeană, prin programul „Tineret în Acţiune”.

(Gheorghe Cioiu)