17.11.2011 – Serile duhovniceşti „Filocalia” la Târgu Jiu

Evenimente

 
Casa de Cultură a Sindicatelor din Târgu Jiu a găzduit în perioada 14 – 16 noiembrie, cea de-a XVIII – a ediţie a manifestării religioase „Serile Filocalia”. Organizată în perioadele premergătoare Naşterii Domnului şi Sfintelor Paşti, manifestarea a debutat luni, 14 noiembrie, cu o conferinţă susţinută de părintele lector univ. dr. Gheorghe Şanta de la Facultatea de Teologie din Cluj Napoca, pe tema: „Familia creştină şi educaţia religioasă.” Marţi, 15 noiembrie, a conferenţiat părintele lector univ. dr. Ion Bârnea de la Facultatea de Teologie din Craiova, pe tema: „Cântarea bisericească – formă de exprimare a iubirii lui Dumnezeu”, iar miercuri, 16 noiembrie, părintele lector univ. dr. Sergiu Popescu, tot de la Facultatea de Teologie din Craiova, a vorbit despre „Clerul din Oltenia şi aspiraţiile sociale şi naţionale ale poporului român”. Conferinţele au fost urmate de dialoguri cu publicul prezent pe marginea subiectelor abordate, dar şi pe alte teme de interes pentru credincioşi.
Serile duhovniceşti s-au încheiat cu recitaluri de muzică religioasă susţinute de Corala Bisericii „Sfinţii Apostoli” din Târgu Jiu, Corul Liceului Teologic din acelaşi municipiu şi Ansamblul de datini şi obiceiuri „Tisa”, din Tismana. Manifestările au fost organizate de Mitropolia Olteniei, Protoieriile Târgu Jiu Nord şi Sud, Consiliul Judeţean Gorj, ASCOR Târgu Jiu şi Casa de Cultură a Sindicatelor Târgu Jiu.

(Gheorghe Cioiu)