18.11.2011 – Cinci preoţi din Arhiepiscopia Craiovei au fost hirotesiţi duhovnici

Evenimente

 
      Cinci preoţi din Arhiepiscopia Craiovei au fost hirotesiţi duhovnici astăzi, 18 noiembrie 2011. Slujba de hirotesie a fost săvârşită de Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, la Paraclisul mitropolitan „Toţi Sfinţii” din incinta Centrului eparhial.
     Au primit hirotesia întru duhovnic: părintele Cătălin Daniel Frăţilă, pe seama Parohiei Belciu, Protoieria Craiova Nord; părintele Florian Radu Drăgulescu, pe seama Parohiei Arcani II, Protoieria Târgu Jiu Nord; părintele Gabriel Breaz, pe seama Catedralei mitropolitane „Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir” din Craiova; părintele Iustin Cosmin Ştiucă, pe seama Parohiei Plopşoru, Protoieria Târgu Jiu Sud şi părintele Marian Neagoe Zamfir, pe seama Parohiei Târgu Logreşti, Protoieria Târgu Cărbuneşti.
       La final, Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu a adresat un cuvânt de învăţătură noilor duhovnici, despre responsabilitatea ce revine părintelui duhovnic în formarea duhovnicească a păstoriţilor săi  şi importanţa Sfintei Taine a Spovedaniei în activitatea pastoral-misionară a acestuia.
       Momentul hirotesiei a fost precedat de un examen, o verificare a pregătirii celor cinci preoţi, în urma căreia ei au putut primi binecuvântarea de a administra Sfânta Taină a  Mărturisirii în calitate de duhovnici.

 (Gheorghe Cioiu)