18.11.2011 – Slujiri arhiereşti în Mitropolia Olteniei

Evenimente

       Duminică, 20 noiembrie, Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va oficia slujba Sfintei Liturghii la hramul Mănăstirii Bistriţa, judeţul Vâlcea (Sfântul Grigorie Decapolitul), împreună cu Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului şi Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului. Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va săvârşi slujba Sfintei Liturghii în Parohia mehedinţeană Zegujani, la biserica cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae”, iar Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va sluji la Biserica „Sfântul Dumitru” din Parohia Plăviceni, judeţul Olt. 
       Luni, 21 noiembrie, în ziua praznicului „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului”, Înalt Preasfinţitul Irineu va oficia Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii Mânăstirii Cărcea, din judeţul Dolj, în urma finalizării lucrărilor de pictură a sfântului locaş. Preasfinţitul Gherasim va sluji la hramul Mânăstirii Turnu, judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim va sluji la Biserica din Parohia Noapteşa, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Sebastian va sluji la Biserica “Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” din Caracal, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul va sluji la hramul Bisericii din Parohia Brezoi I, judeţul Vâlcea.