25.11.2011 – Hramul bisericii Mântuleasa

Evenimente

 
Biserica Mântuleasa din Craiova şi-a sărbătorit astăzi, de praznicul Sfintei Mari Muceniţe Ecaterina, cel de-al treilea hram. Numeroşi credincioşi din parohie şi din alte zone ale municipiului, au fost prezenţi la slujba Sfintei Liturghii oficiate de preoţii slujitori ai sfântului locaş. După Sfânta Liturghie a fost săvârşită o slujbă de Parastas întru pomenirea ctitorilor şi binefăcătorilor acestui sfânt locaş, ridicat în zona centrală a municipiului Craiova la începutul secolului XIX. De asemenea, a fost săvârşită şi o slujbă de mulţumire la Centrul de informare şi consiliere pentru persoane cu dizabilităţi al Asociaţiei Vasiliada, care îşi desfăşoară activităţile tot sub puterea ocrotitoare a Sfintei Muceniţe Ecaterina, în incinta Parohiei Mântuleasa.

(Gheorghe Cioiu)