25.11.2011 – Slujiri arhiereşti în Mitropolia Olteniei

Evenimente

Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului a slujit astăzi, de praznicul Sfântului Mare Mucenic Mercurie şi a Sfintei Muceniţe Ecaterina, la Catedrala arhiepiscopală din Râmnicu Vâcea. Sfântul locaş găzduieşte încă din anul 1766 o parte din moaştele Sfântului Mercurie. Sfânta Liturghie a fost săvârşită în prezenţa Înalt Preasfinţitului Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului. 
       Sâmbătă, 26 noiembrie, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va  săvârşi slujba de binecuvântare a bisericii cu hramul „Sfântul Arhidiacon Ştefan ” din Cimitirul Nou de la Pădurea Crihala, Drobeta Turnu Severin. Slujba arhierească va oferi posibilitatea de a se sluji în noul lăcaş de cult Sfânta Liturghie şi celelate Taine şi Laude ale Bisericii noastre.  
       Duminică, 27 noiembrie, Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii cu hramul „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” din Parohia Stejari, Protoieria Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj. Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji la Catedrala arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la Biserica Mânăstirii Baia de Aramă din judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Roamanţilor va sluji la Biserica din Parohia Braniştea II, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la Biserica „Sfinţii Arhangheli” din Parohia Râmeşti, judeţul Vâlcea.

(Gheorghe Cioiu)