05.12.2011 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente

Mâine, 6 decembrie, de praznicul Sfântului Ierarh Nicolae, Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei va face parte din soborul de ierarhi care va săvârşi  slujba Sfintei Liturghii, alături de Prea Fericitul Părinte Patriarh Daniel, la Catedrala mitropolitană din Cluj Napoca. Evenimentul este prilejuit de împlinirea a 90 de ani de la înfiinţarea Eparhiei Vadului, Feleacului şi Clujului.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji, împreună cu Preasfinţitul Episcop vicar Emilian Lovişteanul, la hramul Catedralei episcopale din Râmnicu Vâlcea.
       Înalt Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei şi Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor vor sluji la hramul Catedralei episcopale din Deva, la invitaţia Preasfinţitului Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei.