07.12.2011 – Sfântul Ierarh Nicolae, sărbătorit în parohiile „Sf. Nicolae – Craiovița I” şi „Brânduşa” din Craiova

Evenimente

 
Parohia „Sfântul Nicolae – Craiovița I” din Craiova și-a sărbătorit ieri, 6 decembrie, ocrotitorul. În cadrul Sfintei Liturghii, părinții slujitori au făcut pomenire pentru ctitorii, ostenitorii și binefăcătorii sfântului locaș, adormiți întru Domnul. În cuvântul de învățătură, rostit la finalul slujbei religioase, părintele paroh Teodor Ciontu a vorbit despre viața și minunile Sfântului Nicolae și i-a îndemnat pe credincioși să-i urmeze pilda de credință. „Personalitatea Sfântului Ierarh Nicolae transcede timpul și spațiul. Chipul blând al păstorului din Mira Lichiei ne aduce în fiecare an, în suflet și în inimă, încrederea că Dumnezeu este alături de noi și nu le lasă la greu. El a fost trimis de Printele Ceresc spre îndreptarea multora. Să ne aducem aminte de istorioara cu cele trei fete care, din cauza sărăciei, puteau fi lăsate pradă păcatului desfrânării. Sfântul a intrat în casa lor și a adus speranța acolo unde deznădejdea prinse rădăcini. La fel vine, în fiecare an, și în casa sufletului nostru pentru a o împodobi cu darurile cele bogate ale bunătăților cerești. Prin el avem dovada că virtutea trebuie să stea deasupra patimii. El este modelul prin care vedem cum trebuie să arate viața noastră. El, prietenul Mirelui, nu-i lasă să sărăcească sub povara patimilor pe cei care îl cheamă în rugăciune”, a spus părintele paroh.

        Şi Parohia “Sfântul Nicolae Brânduşa” din Craiova si-a cinstit ieri ocrotitorul spiritual. Printre credincioşii prezenţi la slujba Sfintei Litrughii s-a numărat şi un grup de 50 de copii preşcolari de la Grădiniţa nr. 23, însoţiţi de educatoarele Ionica Chiriac şi Adriana Cojocaru. Micuţii au primit cu această ocazie Taina Sfintei Împărtăşanii de la părintele paroh Gabriel Sorescu. La finalul Sfintei Liturghii, copiii au primit din partea parohiei pacheţele cu dulciuri şi fructe, care să le aducă aminte de dărnicia Sfântului Ierarh Nicolae, arhiereul din Mira Liciei, ocrotitorul spiritual al Bisericii Brânduşa. 
                                                                                                 Diac. Ioniță Apostolache
                                                                                                      Gheorghe Cioiu