08.12.2011 – Serbare în cinstea Sfântului Nicolae, la Parohia craioveană „Ziua Crucii”

Evenimente

 
Parohia „Ziua crucii” din Craiova a organizat, alături de Şcoala Nr. 30 „Mihai Viteazul” din municipiu, o miniserbare în cinstea Sfântului Ierarh Nicolae. Activitatea s-a desfăşurat cu binecuvântarea IPS Părinte Irineu, în Biserica parohială cu hramul „Sfinţii Împăraţi”. În deschidere, părintele paroh Titu Manasia a prezentat viaţa Sfântului Nicolae, evidenţiind pilda faptelor sale: „Pentru noi toţi Sfântul Nicolae este un model. El este cel care aduce daruri şi pentru cei mici şi pentru cei mari. Din sacul lui, creştinii primesc împlinirea dorinţelor celor bune. Cu toate că era un om blând, sfântul nu a încetat să se arate, atunci când a trebuit, aspru şi cu putere în cuvânt. De fiecare dată când suntem strâmtoraţi, sfântul aude rugăciunile noastre şi ne vine grabnic în ajutor. Astăzi, de ziua lui, îi vom cânta împreună colinde şi cântece specifice acestei perioade”.

În continuare, un grup de colindători de la clasele I D III D au prezentat o scenetă cu viaţa Sfântului. La final, au fost împărţite mai multe pacheţele cu daruri pentru colindători.  

(Diac. Ioniţă Apostolache)