13.12.2011 – Festivalulul – concurs „Glas de Înger”

Evenimente

 
Casa de Cultură a Studenţilor din Craiova va găzdui joi, 15 decembrie, de la ora 15.00, faza finală a celei de-a X-a ediţii a Festivalului-concurs de tradiţii şi obiceiuri româneşti „Glas de Înger”. Manifestarea este organizată, cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu, de către Fundaţia „Cuvântul care zideşte” a Mitropoliei Olteniei, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj şi se adresează elevilor de la cele trei cicluri, primar, gimnazial şi liceal.
       Evenimentul îşi propune să promoveze în rândul tinerilor frumoaselor tradiţii şi obiceiuri româneşti din perioada Crăciunului. Festivalul – concurs este structurat pe două secţiuni: Tradiţii şi Colinde, pentru faza finală calificându-se grupuri de elevi reprezentând judeţele Dolj, Gorj şi Olt. Ocupanţii primelor trei locuri, la fiecare secţiune şi pentru fiecare categorie de vârstă, vor fi premiaţi de organizatori.    
        După cum ne-a informat d-na Cristina Stamatoiu, directorul Fundaţiei „Cuvântul care zideşte”, noutatea de anul acesta o reprezintă prezenţa invitaţilor speciali: părintele Marius Ciprian Pop şi Ansamblul artistic „Ciocârlia” al Ministerului Administraţiei şi Internelor.

(Gheorghe Cioiu)