16.12.2011 – Concert de colinde la Catedrala mitropolitană din Craiova

Evenimente

 
Corala Catedralei mitropolitane „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir” din Craiova va susţine duminică, 18 decembrie, de la ora 18.00, tradiţionalul concert de colinde închinat Sfintei Sărbători a Naşterii Mântuitorului Iisus Hristos. Organizat cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, evenimentul va fi precedat, de la ora 17.00, de săvârşirea Acatistului Maicii Domnului. Manifestarea este deschisă tuturor credincioşilor Craiovei, care doresc să petreacă o seară în compania minunatelor colinde româneşti şi a altor piese consacrate din repertoriul coral al Bisericii Ortodoxe, armonizate pentru cor mixt şi înterpretate de Corala Catedralei mitropolitane dirijată de părintele prof. dr. Alexandru Racu.