16.12.2011 – Slujire arhierească şi sfinţire de capelă în Parohia Sfântul Nicolae – Craioviţa I

Evenimente

 
Duminică, 18 decembrie, Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi slujba Sfintei Liturghii la Biserica „Sfântul Ierarh Nicolae – Craioviţa I”, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Slujba Sfintei Liturghii va fi urmată de sfinţirea capelei mortuare, ridicată în curtea sfântului lăcaş cu sprijinul credincioşilor acestei parohii păstorite de părintele Teodor Ciontu, protoiereu al Protoieriei Craiova Nord.
      Biserica Sfântul Nicolae a fost construită în anul 1770, în cartierul Craioviţa (sau mahalaua Dăneşti, cum i se mai spunea în acele vremuri) de către boierii „jupan Alexie Becheanu, jupan Oprea Becheanu şi Mateiu Sălceanu“. După anul 1800, biserica a intrat sub patronajul mai multor corporaţii meşteşugăreşti (dulgheri, tâmplari, zidari, fântânari), numite în epocă „iznafuri“. Sfântul locaş a fost reparat de mai multe ori de-a lungul secolelor, ultima dată fiind executate lucrări de restaurare a picturii, finalizate în anul 1996.

(Gheorghe Cioiu)