22.12.2011 – Rugăciune pentru eroii din Decembrie 1989

Evenimente

 
Biroul de presă al Patriarhiei Române ne informează:
În zilele de 21, 22 şi 23 decembrie 2011, la cimitirele, monumentele şi troiţele închinate eroilor din decembrie 1989 din întreaga ţară, ierarhi, preoţi şi diaconi vor înălţa rugăciuni de pomenire a celor care în urmă cu 22 de ani şi-au dat viaţa pentru libertatea, credinţa şi demnitatea poporului român.
În Bucureşti, slujbe de pomenire ale eroilor din decembrie 1989 vor fi oficiate la biserica şi troiţa din cimitirul Eroilor Tineri, troiţele de la Piaţa Universităţii şi Piaţa Romană, la Monumentul pentru cinstirea Eroilor Revoluţiei, la Radio şi Televiziune, Monumentul Eroilor Jandarmi – Aeroportul Henri Coandă Otopeni, precum şi în alte locuri în care ei şi-au jertfit viaţa. Şi la Catedrala patriarhală, joi, 22 decembrie 2011, de la orele 11.00, după Sfânta Liturghie, se va oficia o slujbă de pomenire a eroilor din decembrie 1989.
Reamintim faptul că potrivit hotărârii Sfântului Sinod, la fiecare Sfântă Liturghie oficiată în bisericile şi mănăstirile din ţară şi din străinătate sunt pomeniţi eroi ostaşi şi luptători români din toate timpurile şi din toate locurile, care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre şi în închisori pentru apărarea patriei şi a credinţei strămoşeşti, pentru întregirea neamului, pentru libertatea şi demnitatea poporului român.