23.12.2011 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente

 
Duminică, 25 decembrie – Praznicul Naşterii Domnului 
       Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei va săvârşi Sfânta Liturghie la Catedrala mitropolitană „Sfântul Dumitru” din Craiova.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji, împreună cu Preasfinţitul Episcop vicar Emilian Lovişteanul, la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea. Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la Paraclisul Catedralei episcopale „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin, iar Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va sluji la Mânăstirea Brâncoveni, judeţul Olt.
 
 Luni, 26 decembrie 2011 – Soborul Maicii Domnului, Cuv. Nicodim de la Tismana 
       Înalt Preasfinţitul Irineu va săvârşi Sfânta Liturghie la Mânăstirea Tismana, judeţul Gorj, ctitoria Sfântului Cuvios Nicodim.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim va sluji, împreună cu Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, la Mânăstirea Ostrov, judeţul Vâlcea. Prea Sfintitul Nicodim va sluji la Paraclisul Catedralei episcopale „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin, împreună cu Preasfinţitul Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei şi Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, iar Preasfinţitul Sebastian va sluji la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Slatina.
 
  Marţi, 27 decembrie – Sfântul Arhidiacon Ştefan 
       Înalt Preasfinţitul Irineu va sluji la hramul Bisericii „Sfântul Arhidiacon Ştefan” din Craiova.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim va sluji, împreună cu Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, la Biserica „Sfântul Andrei” din Râmnicu Vâlcea. Prea Sfintitul Nicodim va sluji la Biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din Orşova, judeţul Mehedinţi, iar Preasfinţitul Sebastian va sluji la Mânăstirea Clocociov din Slatina.

(Gheorghe Cioiu)