30.12.2011 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei în prima zi a noului an

Evenimente

 
Duminică, 1 ianuarie 2012 (Duminica dinaintea Botezului Domnului, prăznuirea Tăierii împrejur cea după Trup a Domnului şi a Sfântului Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareii Capadociei), Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei va săvârşi Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare la Catedrala mitropolitană „Sfântul Dumitru” din Craiova.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji, împreună cu Preasfinţitul Episcop vicar Emilian Lovişteanul, la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, iar Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la Paraclisul Catedralei episcopale „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin.