05.01.2012 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente

6 ianuarie 2012 – Praznicul Botezul Domnului (Boboteaza) 
      Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei va săvârşi slujba Sfintei Liturghii la Catedrala mitropolitană „Sfântul Dumitru” din Craiova.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji împreună cu Preasfinţitul Episcop vicar Emilian Lovişteanul, la Catedrala arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la Paraclisul Catedralei episcopale din Drobeta Turnu Severin, iar Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va sluji la Catedrala „Sfânta Treime” din oraşul Corabia, judeţul Olt. La finalul Sfintei Liturghii va fi săvârşită slujba de sfinţire a Aghiasmei Mari. 
7 ianuarie 2012 – Praznicul Sfântului Ioan Botezătorul  
      Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi slujba Sfintei Liturghii la Biserica Brânduşa din Craiova.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji la Biserica Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la hramul Bisericii Sfântul Ioan Botezătorul – Grecescu din Drobeta Turnu Severin, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor  va sluji la biserica Sfântul Ioan Botezătorul din municipiul Slatina, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la biserica Sfântul Ioan Botezătorul din Râmnicu Vâlcea. 
8 ianuarie 2012 – Duminica după Botezul Domnului 
       Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi slujba Sfintei Liturghii la Paraclisul mitropolitan Maica Domnului – Dudu din Craiova.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji la Catedrala arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la Biserica Sfântul Gheorghe din Drobeta Turnu Severin, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor  va sluji în Parohia Mânăstirea Albă din localitatea Curtişoara, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la Mânăstirea Ostrov din localitatea Călimăneşti, judeţul Vâlcea.