09.01.2012 – Întrunirea preoţilor din Protoieria Târgu Cărbuneşti

Evenimente

 
Preoţii din cele trei cercuri pastoral – misionare ale Protoieriei Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj vor avea prima întâlnire din acest an, mâine, 10 ianuarie, în prezenţa Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. După cum ne-a spus părintele protopop Iulian Mărgineanu, întrunirea va debuta la Biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” cu o slujbă de Te Deum. După slujba religioasă va avea loc  sfinţirea sediului Protoieriei Târgu Cărbuneşti, ca urmare a finalizării lucrărilor de renovare care au fost efectuate aici în ultimele luni. Va urma  prezentarea unei prelegeri şi dezbateri pe tema: „Misiunea pastorală în parohii, în contextul declarării anului 2012 – An omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor”. Întrunirea se va încheia cu o agapă frăţească.

(Gheorghe Cioiu)