10.01.2012 – Sfânta Muceniţă Tatiana, sărbătorită la Catedrala mitropolitană din Craiova

Evenimente

 
În fiecare an, la 12 ianuarie, Sfânta Muceniţă Tatiana diaconiţa este sărbătorită în mod deosebit la Craiova, în Catedrala mitropolitană Sfântul Dumitru, care-i adăposteşte cinstitul cap. Momentele liturgice dedicate Sfintei Muceniţe vor începe de mâine seară, când, Sfintele sale Moaşte vor fi vor fi purtate în procesiune în jurul Catedralei mitropolitane. Procesiunea va fi precedată de slujba Vecerniei unită cu Litia (ora 17.00) şi va fi urmată de săvârşirea Acatistului Sfintei.

       Joi, 12 ianuarie, în zi de praznic, Sfânta Liturghie va fi oficiată de către Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi.
       Moaştele Sfintei Tatiana au fost aduse în ţara noastră de către boierii Craioveşti de la Constantinopol, după anul 1453 şi depuse iniţial la Mănăstirea Bistriţa, din judeţul Vâlcea. De aici ele au fost mutate de către Sfântul voievod Neagoe Basarab la Biserica Domnească din Curtea de Argeş. După reorganizarea Mitropoliei Olteniei, la începutul anilor 1950, capul Sfintei a fost adus la Catedrala Mitropolitană Sfântul Dumitru din Craiova, unde se găseşte şi astăzi spre cinstire şi închinare, alături de moaştele Sfinţilor Mucenici Serghie şi Vah şi ale Sfântului Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului.