20.01.2012 – Concurs de creaţie dedicat Sf. Grigorie Teologul la Seminarul din Craiova

Evenimente

Elevii şi profesorii Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova se pregătesc să-şi sărbătorească Ocrotitorul spiritual, prăznuit de Biserica noastră Ortodoxă în fiecare an la 25 ianuarie. Manifestările dedicate evenimentului vor debuta încă de luni, 23 ianuarie, cu un concurs de creaţie ce va avea loc sub genericul ,,Sfântul Grigorie Teologul – Dascăul  nostru de suflet’. Organizat sub coordonarea părintelui profesor Cristin Sperlea, concursul se va desfăşura pe cinci secţiuni:
1.Referate stiintifice.
2.Cuvântare de laudă.
3.Cântare de laudă (interpretare sau compoziţie).
4.Creaţie literară ( scenetă artistică, poezie, acatist, poem, proză).
5.Creaţie iconografică.
      Lucrările prezentate vor fi evaluate de către un juriu de specialitate format din profesori ai Facultăţii de Teologie şi ai Seminarului Teologic din Craiova. Diplomele şi premiile pentru elevii cu rezultate deosebite vor fi înmânate de către Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu, în cadru festiv, cu prilejul serbării dedicate Sfântului Grigorie Teologul, care va avea loc miercuri, 25 ianuarie.

(Gheorghe Cioiu)