24.01.2012 – Ceremonial dedicat Unirii Principatelor Române la Craiova

Evenimente

 
       Piaţa Alexandru Ioan Cuza din Craiova a găzduit astăzi, 24 ianuarie, un ceremonial dedicat Zilei Unirii Principatelor Române. Manifestarea a debutat cu intonarea imnului naţional şi săvârşirea unei slujbe de Te Deum de către un sobor format din preoţii militari ai Garnizoanei Craiova, în frunte cu părintele consilier administrativ Gheorghe Zamfir, delegat din partea Inalt Preasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu. Au urmat alocuţiunile rostite de reprezentanţii autorităţilor publice locale şi depuneri de jerbe de flori la monumentul domnitorului Alexandru Ioan Cuza, întru cinstirea făuritorilor Unirii de la 24 ianuarie 1859. Ceremonialul s-a încheiat cu defilarea formaţiunilor militare, tradiţionala Horă a Unirii şi miniconcertul de muzică populară susţinut de Ansamblul folcloric Maria Tănase.

 (Gheorghe Cioiu)