25.01.2012 – Ceremonial prilejuit de plecarea în Afganistan a unui nou detaşament de militari craioveni

Evenimente

 
Marţi, 24 ianuarie, la sediul Brigăzii 2 Infanterie „Rovine” din Craiova s-a desfăşurat ceremonialul militar prilejuit de plecarea în teatrul de operaţii din Afganistan a detaşamentului OMLT (Operational Mentoring and Liaison Team), tip batalion logistic, rotaţia a II-a. Alături de familiile militarilor ce compun Echipa Operaţională de Consiliere şi Legătură, la manifestare au participat cadre militare din Brigada 2 Infanterie Rovine, reprezentanţi ai conducerii Minis­terului Apărării Naţionale şi ai autorităţilor publice locale. În cadrul ceremonialului a fost săvârşită o slujbă de Te Deum, de către preoţii militari ai Garnizoanei Craiova şi a fost citit mesajul transmis militarilor olteni de către Ministrul Apărării Naţionale Gabriel Oprea.
       La finalul evenimentului, generalul de brigadă Dorinel Duican, comandantul marii unităţi, i-a asigurat pe cei prezenţi că militarii craioveni îşi vor îndeplini misiunile cu profesionalism, iar efortul lor va fi cu siguranţă apreciat de membrii coaliţiei care acţionează pentru realizarea şi asigurarea securităţii în zona provinciei Zabul, Afganistan, acolo unde va acţiona Echipa Opera­ţională de Consiliere şi Legătură.

 (Gheorghe Cioiu)