25.01.2012 – Curs de formare în cadrul proiectului “Alege şcoala!”, la Tismana

Evenimente

 
14 preoti din Protoieria Craiova Sud au participat, în zilele de 23 şi 24 ianuarie, la un  curs de formare organizat în cadrul proiectului „Alege şcoala!”. Sesiunea de formare a avut loc la Mânăstirea Tismana din judeţul Gorj şi a fost coordonată de părintele diacon George Jambore, inspector în cadrul Sectorului teologic – educaţional al Patriarhiei Române. Cu acest prilej au fost identificate o serie de instrumente practice care să-i ajute pe preoţi în activităţile catehetice desfăşurate în rândul copiilor şi tinerilor, la nivelul parohiilor din care provin. De asemenea au fost dezbătute subiecte precum: abandonul şcolar timpuriu, relaţia Biserică, stat, scoală, metode practice de educaţie moral – religioasă etc.
       Proiectul „Alege şcoala!”, derulat de Patriarhia Română în parteneriat cu Fundaţia World Vision România, are ca obiectiv prevenirea şi combaterea fenomenului de părăsire timpurie a şcolii şi prevenirea delincvenţei juvenile prin dezvoltarea unor soluţii alternative de tip ”Şcoala de duminică”, necesare asigurării educaţiei de bază şi a motivaţiei pentru educaţie a copiilor din mediul rural şi urban, cu vârste cuprinse între 6 şi 16 ani. Proiectul se desfăşoară pe o durată de 3 ani, 2010 –  2013.

(Gheorghe Cioiu)