25.01.2012 – Seminarul Teologic din Craiova îşi cinsteşte astăzi Ocrotitorul

Evenimente

 
Seminarul Teologic Liceal „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova îşi sărbătoreşte astăzi, 25 ianuarie, Ocrotitorul spiritual. Cadrele didactice şi elevii seminarişti ai acestui aşezământ de spiritualitate şi cultură teologică, atestat documentar încă din anul 1483, au pregătit pentru această zi un program special. La orele dimineţii va fi oficiată slujba Sfintei Liturghii în Paraclisul Seminarului Teologic de către Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, împreună cu părinţii profesori. După slujba religioasă, în sala de festivităţi a Seminarului va avea loc o serbare, în cadrul căreia va fi evocată viaţa şi învăţătura Sfântului Grigorie Teologul prin expuneri, poezii şi mici scenete religioase, iar Corul Seminarului, dirijat de prof. Victor Şapcă va interpreta un buchet de cântări religioase specifice momentului.

(Gheorghe Cioiu)