26.01.2012 – Proiect în beneficiul persoanelor private de libertate derulat de Asociaţia Vasiliada

Evenimente

 
Începând cu această lună, Asociaţia Vasiliada a Mitropoliei Olteniei, în parteneriat cu Penitenciarul de Maximă Siguranţă Craiova, a reînceput activităţile de evaluare şi interventie psiho-socială din cadrul “Proiectului social -Strategia de ocupare şi calificare prin învăţare şi activităţi pentru libertate”. În cadrul acestui proiect, 60 de persoane private de libertate din Penitenciarul de Maximă Siguranţă Craiova beneficiază de servicii sociale specializate, precum şi de cursuri de formare profesională în domeniul brutăriei şi patiseriei.

       La finalul acestor activităţi, 5 dintre beneficiarii proiectului, selectaţi  în funcţie de abilităţile dobândite, situaţia socio-familială şi interesul manifestat, vor fi angajaţi în cadrul Intreprinderii Sociale, aflate în curs de înfiinţare, la Craiova.  Intreprinderea socială este o entitate comercială ce desfăşoară activităţi cu scop lucrativ (ca orice companie obişnuită) dar care foloseşte profitul obţinut pentru crearea de noi locuri de muncă destinate persoanelor defavorizate; Întreprinderea de acest tip nu are ca scop principal maximizarea profiturilor, ci îndeplinește strict o misiune socială.