27.01.2012 – Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Craiovei se întruneşte în şedinţă de lucru

Evenimente

Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Craiovei se va întruni în şedinţa anuală de lucru, sâmbătă, 28 ianuarie, ora 12.00, la sediul Centrului Eparhial, sub preşedenţia Înalt Preasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu. Întrunirea va fi precedată, de la ora 10.00, de şedinta Consiliului Eparhial. Pe ordinea de zi se află analizarea Dării de seamă a Arhiepiscopiei Craiovei cu privire la activitatea desfăşurată în anul 2011, precum şi  aprobarea obiectivelor şi propunerilor pentru activităţile ce se vor desfăşura în anul 2012. Activitatea va fi analizată în cele cinci comisii statutare: administrativ-bisericească, culturală şi educaţională, economică, bugetară şi patrimonială, social-filantropică şi organizatorică, juridică şi de validare.
       Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Craiovei este organul deliberativ ce are în componenţă 30 de membri : 10 clerici şi 20 laici, de pe raza celor 10 circumscripţii teritoriale din judeţele Gorj şi Dolj.

(Gheorghe Cioiu)