30.01.2012 – Facultatea de Teologie din Craiova îşi cinsteşte astăzi Ocrotitorii

Evenimente

Facultatea de Teologie din Craiova îşi sărbătoreşte astăzi, 30 ianuarie, Ocrotitorii spirituali: „Sfinţii Trei Ierarhi Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur”. Cu acest prilej profesorii şi studenţii vor participa la slujba Sfintei Liturghii arhiereşti ce va fi săvârşită la Paraclisul mitropolitan „Maica Domnului Dudu”, de către Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei şi Decan al Facultăţii de Teologie din Craiova, împreună cu ierarhi din Sinodul Mitropolitan şi părinţii profesori.
      Sfinţii Trei Ierarhi au fost aleşi ca Ocrotitori ai învăţământului teologic la primul Congres al profesorilor de teologie, care a avut loc în anul 1936 al Atena. La ora actuală, în Patriarhia Română funcţionează 15 facultăţi de teologie şi 39 de seminarii liceale teologice, care îi sărbătoresc astăzi pe cei Trei Sfinţi Ocrotitori.

(Gheorghe Cioiu)