03.02.2012 – Informare şi sprijin

Evenimente

 
       Asociaţia Vasiliada a Mitropoliei Olteniei, a înfiinţat de curând un Punct de informare şi sprijin pentru persoanele care au executat condamnări cu privare de libertate. Acţiunea face parte din “Proiectul SOCIAL – Strategia de ocupare şi calificare prin învăţare şi activităţi pentru libertate”, derulat de Federaţia Filantropia a Patriarhiei Române prin Asociatia Vasiliada în parteneriat cu Administraţia Naţionala a Penitenciarelor, şi vizează facilitarea reinserţiei socio-profesionale a foştilor deţinuţi din zona Olteniei.
       În cadrul Punctului de informare şi sprijin aceste persoane vor beneficia de umătoarele servicii: consiliere socială, consiliere psihologică, informare, consiliere şi orientare profesională, mediere pentru obţinerea unui loc de muncă, consiliere şi suport pentru menţinerea locului de muncă.
       Persoanele interesate se pot adresa la sediul Asociaţiei Vasiliada din Craiova, str. Fraţii Buzeşti, nr.20, precum şi la telefon 0251-521 040, între orele 08.00 – 16.00.