07.02.2012 – Campanie umanitară sub semnul Mărţişorului

Evenimente

 
Fundaţia „Cuvântul care zideşte” a Mitropoliei Olteniei lansează miercuri, 8 februarie, ora 10.30, la Casa Băniei (Secţia de etnografie a Muzeului Olteniei), campania umanitară „Dar cu drag de mărţişor”. Organizată cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei, acţiunea se va derula în unităţi de învăţământ preşcolar, primar, gimnazial şi liceal din Craiova şi va consta în confecţionarea de mărţişoare de către elevii şi micuţii preşcolari.
       Mărţişoarele vor fi scoase apoi la vânzare, iar fondurile astfel obţinute vor fi folosite pentru ajutorarea unei eleve în vârstă de 16 ani, de la unul din colegiile de renume din municipiu. Tânăra a fost diagnosticată la Institutul Clinic Fundeni cu Leucemie acută mieloblastică şi are nevoie urgentă de un transpalnt medular allogeneic în străinătate.