09.02.2012 – Zi de hram în Parohia Harşu din Craiova

Evenimente

 
Mâine, 10 februarie, de praznicul Sfântului Sfinţit Mucenic Haralambie, Biserica Parohiei Harşu din Craiova îşi va sărbători Ocrotitorul spiritual. Bucuria credincioşilor din această parohie va fi sporită, în zi de hram, de prezenţa Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, care va săvârşi slujba Sfintei Liturghii împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi.
       Biserica Parohiei Harşu este cunoscută după numele ctitorului ei, care a ridicat-o în perioada 1802-1806. De atunci, sfântul locaş a suferit mai multe reparaţii şi renovări, ultima fiind încheiată în 2008, la 7 septembrie, când biserica a fost resfinţită de Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu.

(Gheorghe Cioiu)