23.02.2012 – Pregătiri de Mărţişor la Centrul social „Sfântul Vasile” din Craiova

Evenimente

 
Echipa de specialişti a Centrului Social de Urgenţă pentru Persoane fără Adăpost „Sfântul Vasile cel Mare” din Craiova, împreună cu beneficiarii centrului, au dat startul pregătirilor pentru sărbătoarea Mărţişorului. Aşa cum se întâmplă în fiecare an, persoanele implicate confecţionează, în cadrul orelor de terapie ocupaţională, obiecte specifice, care, în perioada 1-8 martie, vor fi puse în vânzare în centrul municipiului Craiova, alături de mărţişoarele realizate de beneficiarii tuturor centrelor sociale ale Asociaţiei Vasiliada. „Această activitate”, ne-a spus părintele Sorin Pârvănescu, coordonatorul Centrului social „Sfântul Vasile”, „face parte din activităţile de terapie ocupaţională şi are drept scop dezvoltarea, ameliorarea sau refacerea capacităţii individului de a desfăşura activităţi necesare vieţii, dar şi dobândirea încrederii în sine. Toate acestea ajută la reintegrarea socio-profesională a persoanelor fără adăpost”.