24.02.2012 – Trei preoţi din Arhiepiscopia Craiovei au primit duhovnicia

Evenimente

 
       Trei preoţi din Arhiepiscopia Craiovei au primit duhovnicia, astăzi, 24 februarie 2012, la Paraclisul mitropolitan „Toţi Sfinţii” din incinta Centrului eparhial.. Slujba de hirotesie a fost săvârşită de Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.


       Au primit hirotesia întru duhovnic: părintele Andrei Huidu pe seama Parohiei Frăţeşti, Protoieria Târgu Jiu Nord, părintele Ion Lascu, pe seama Parohiei Negoieşti, Protoieria Târgu Cărbuneşti şi părintele Ionuţ Mihai Viloiu, pe seama Parohiei Padeş, Protoieria Târgu Jiu Nord.  

       La finalul slujbei religioase, cei trei preoţi au primit primit câte o diplomă de hirotesie întru duhovnic, Sfânta Cruce şi un exemplar din Molitfelnic. După ce i-a binecuvântat, IPS Părinte Mitropolit Irineu le-a vorbit părinţilor slujitori despre responsabilitatea ce revine preotului în formarea duhovnicească a păstoriţilor săi şi despre importanţa Sfintei Taine a Spovedaniei în activitatea pastoral-misionară. „Preotul duhovnic are de înfăptuit lucrarea doctorului care vindecă prin cuvânt, prin învăţătură, dar mai ales prin rugăciune. Pentru că rugăciunea este cea care îmblânzeşte sufletul, care vindecă şi îl face pe om să conştientizeze că greşelile lui sunt multe şi grave înaintea lui Dumnezeu. De asemenea, pe lângă spovedanie şi rugăciune, credinciosul are mare nevoie de un sfat duhovnicesc, de o învăţătură care să îl poată ajuta efectiv când este în necaz şi nevoie”, a spus IPS Irineu.

(Gheorghe Cioiu)