27.02.2012 – Zilele Marin Sorescu”, editia a XII-a

Evenimente

 
Astăzi, 27 februarie, debutează la Craiova cea de-a XII-a ediţie  a Festivalului “Zilele Marin Sorescu”. Timp de două zile, în Cetatea Băniei vor avea loc sesiuni de comunicãri, lansãri de carte, recitaluri din poezia scriitorului Marin Sorescu, expozitii de artã, spectacole muzicale vocal-instrumentale, precum si simpozionul „ Marin Sorescu – De la Bulzesti cãtre Lume”. Printre invitaţi : acad. Eugen Simion, acad. Marius Sala, Ştefan Popa Popa’S, Mircea Dinescu, Mihaela Constantinescu Podocea, Dan Mircea Cipariu, Mircea Albulescu, Virgil Ogãşanu, Valeria Ogãşanu, Dorel Vişan, George Mihãiţã, Eusebiu Stefãnescu şi altii. 
 
Programul Zilelor Marin Sorescu:

Luni, 27 februarie 2012
Casa de Cultura „Traian Demetrescu”- Galeria Vollard
Ora 10.00: “Marin Sorescu, pictorul” – sesiune de comunicări. Participă profesori de arte plastice.
Organizatori: Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj şi Liceul de Artă „Marin Sorescu”
Marti, 28 februarie

Primăria Municipiului Craiova
Ora 10.00: Expoziţie „Marin Sorescu” a Maestrului Ştefan Popa Popa’S

Primăria Municipiului Craiova – Sala „Nicolae Romanescu”
Ora 11.00: Lansarea cărţilor: – „Configuraţii grafice, vol. II”, de Marin Sorescu, ediţie îngrijită de George Sorescu; „În luminişuri de cuvinte”, de Beatrice Sorescu; „Sub semnul întrebării”, de Nicolae Balaşa. Prezintă: prof. univ. dr. George Sorescu, prof. Beatrice Sorescu, Nicolae Balaşa.
Casa de Cultură „ Traian Demetrescu”- Salonul Medieval
Ora 11.00 : Recital de poezie soresciană – susţinut de actorii Alis Ianoş şi Ilie Turcu.
Organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”
Casa de Cultură „ Traian Demetrescu” – Salonul Medieval
Ora 12.00: “Culoare şi poezie soresciană”- expoziţie de arte plastice. Expun elevi ai Liceului de Artă „Marin Sorescu”. Organizatori: Liceul de Artă „Marin Sorescu” , Casa de Cultură „ Traian Demetrescu”
Casa de Cultură „ Traian Demetrescu”- Galeria Vollard
Ora 13.00 : ” Dialogul Artelor” – expoziţie de arte plastice. Expun profesori ai Liceului de Artă „Marin Sorescu”.
Organizatori: Liceul de Artă „Marin Sorescu”, Casa de Cultură „ Traian Demetrescu”
Liceul de Artă “Marin Sorescu”- Sala de audiţie
Ora 13.30: “Marin Sorescu- omagiu muzical” . Spectacol muzical vocal-instrumental realizat de elevii liceului.
Organizator: Liceul de Artă “Marin Sorescu”
Primăria Municipiului Craiova – Sala Mare de Consiliu
Ora 11.00: Simpozionul „ Marin Sorescu – De la Bulzeşti către Lume”
Intonarea imnului Craiovei;
Alocuţiunea d-lui Antonie Solomon – Primarul Craiovei;
Luari de cuvânt ale invitaţilor;
Decernarea premiilor „Marin Sorescu” pe anul 2012.
Teatrul Naţional „ Marin Sorescu” – Sala Amza Pellea
Ora 18.00: „ Marin Sorescu – De la Bulzeşti către Lume” – Spectacol extraordinar de poezie şi teatru la care vor participa actorii: Mircea Albulescu, Dorel Vişan, Ion Caramitru, George Mihăiţă, Virgil Ogăşanu, Valeria Ogăşanu, Eusebiu Ştefanescu, Ilie Gheorghe, Valentin Mihali, Romaniţa Ionescu.
Din program:
Recital de poezie soresciană
Piesa „O ţeapă pentru fiecare”, scenariu dupa „A treia ţeapă”, de Marin Sorescu – interpretează Ilie Gheorghe şi Eugen Titu.