01.03.2012 – Editura Mitropolia Olteniei prezentă la Târgul de carte Gaudeamus 2012

Evenimente

 
Editura „Mitropolia Olteniei” participă la cea de-a XI -a ediţie a Târgului de carte „Caravana Gaudeamus – Craiova 2012”, eveniment organizat săptămâna aceasta în foaierul central al Teatrului Naţional „Marin Sorescu” din municipiu. Printre titlurile expuse se numără: „Iisus Hristos este Acelaşi, ieri şi azi şi în veac” – autor IPS acad. dr. Irineu Popa, „Agenda ortodoxă pe 2012″, „Proloagele pe lunile ianuarie şi februarie”, „Valenţe creştine în gândirea lui Mircea Eliade” – autor prof. dr. Adrian Boldişor, „Oameni şi locuri din istoria Bisericii oltene” – autor diacon drd. Ioniţă Apostolache, „Prohodul Maicii Domnului”, precum şi CD – uri cu muzică bizantină în interpretarea Grupului psaltic „Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir” al Catedralei mitropolitane din Craiova, dirijor prof. Victor Şapcă („Cântări la Adormirea Maicii Domnului” şi „Expresivitatea teologiei vindecării”).

       Până duminică, 4 martie, iubitorii de carte pot benefica de oferta a peste 60 de expozanţi – edituri româneşti, dar şi străine, reprezentate în România, distribuitori de carte, instituţii culturale şi de învăţământ ş.a. Oferta Târgului nu constă însă numai în vânzare de carte la preţuri reduse, ci şi într-un bogat program de evenimente culturale: lansări, dezbateri, concursuri. Preşedintele de onoare al ediţiei Gaudeamus de anul acesta este cunoscutul om de teatru Emil Boroghină.

(Gheorghe Cioiu)