01.03.2012 – Mărţişoare oferite de beneficiarii Asociaţiei Vasiliada

Evenimente

 

Sute de mărţişoare au fost oferite în acest prag de primăvară craiovenilor de către beneficiarii proiectelor sociale derulate de Asociaţia Vasiliada a Mitropoliei Olteniei, prin Centrul de zi pentru copii „Aripi de lumină”, Centrul pentru persoane cu dizabilităţi „Sfânta Ecaterina” şi Centrul pentru persoane fără adăpost „Sfântul Vasile cel Mare”. Obiectele au fost confecţionate din carton, ceramică şi materiale textile, în cadrul activităţilor ocupaţionale desfăşurate în aceste centre. Aşa cum s-a întâmplat şi în anii anteriori, mărţişoarele nu se vând. Ele sunt oferite tuturor celor care doresc să facă o donaţie către asociaţie şi beneficiarii ei. După cum ne-a precizat părintele Sorin Pârvănescu, coordonatorul Centrului social Sfântul Vasile cel Mare, banii colectaţi vor fi reinvestiţi în materialele folosite drept suport pentru activităţile ocupaţionale ale copiilor şi adulţilor din cele trei centre sociale.

  (Gheorghe Cioiu)