05.03.2012 – Seri duhovniceşti în Parohia Harşu din Craiova

Evenimente Fără categorie


Parohia Harşu din Craiova organizează în perioada Postului Sfintelor Paşti o serie de conferinţe duhovniceşti sub genericul „Serile Harşu”. Prima manifestare a avut loc vineri, 2 martie şi l-a avut invitat pe lector univ. dr. Cristian Cercel de la Facultatea de Teologie din Craiova, care le-a vorbit credincioşilor prezenţi despre „Muzica bisericească şi rolul ei în cadrul slujbelor religioase”. Evenimentul a fost precedat de săvârşirea Tainei Sfântului Maslu.
       După cum ne-a spus părintele paroh Viorel Dică, aceste seri duhovniceşti sunt organizate în fiecare vineri seara, până în Săptămâna Patimilor Mântuitorului. Pe lista invitaţilor conferenţiari se află preoţi, profesori, precum şi alte personalităţi ale vieţii culturale din Craiova. Temele prezentate sunt urmate de discuţii şi răspunsuri la întrebările puse de credincioşi. (Gheorghe Cioiu)