12.03.2012 – A început examenul de capacitate preoţească în Mitropolia Olteniei

Evenimente


29 de teologi din Mitropolia Olteniei participă astăzi şi mâine (12-13 martie), la examenul de capacitate preoţească ce se desfăşoară la sediul Centrului Eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei. „Candidaţii sunt din cele patru eparhii: Arhiepiscopia Craiovei, Arhiepiscopia Râmnicului, Episcopia Severinului şi Strehaiei, Episcopia Slatinei şi Romanaţilor. Examenul a început  astăzi, la ora 09.00, printr-o evaluare scrisă a tuturor candidaţilor la Teologie Dogmatică, Misiologie şi Administraţie Parohială. În partea a doua a zilei, de la ora 15:00, candidaţii din Arhiepiscopia Râmnicului, Episcopia Severinului şi Strehaiei şi Episcopia Slatinei şi Romanaţilor au susţinut  proba orală la Teologie liturgică, Omiletică, Catehetică şi Muzică bisericeasc, iar mâine, 13 martie, candidaţii din Arhiepiscopia Craiovei vor participa la evaluarea orală”, a declarat părintele Gheorghe Zamfir, consilier administrativ în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei. Acest examen oferă candidaţilor posibilitatea să solicite o parohie în cadrul eparhiilor din care fac parte, timp de un an de zile. „Dacă în această perioadă nu sunt numiţi într-un post de preot, ei trebuie să repete examenul de capacitate”, a adăugat părintele consilier.