14.03.2012 – Program special de pregătire, pentru olimpicii la Religie

Evenimente
Elevii de la şcolile din judeţul Dolj, care s-au calificat la faza judeţeană a Olimpiadei de Religie, vor urma un program special de pregătire. „La propunerea Înalt Preasfinţitului Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, lotul de olimpici care va participa la faza naţională a Olimpiadei de Religie va avea un program special de pregătire, sub coordonarea a doi profesori de Religie”, a declarat părintele profesor Gheorghe Pîrva, inspector de specialitate în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj.
Elevii calificaţi la etapa naţională a Olimpiadei de Relige, care se va desfăşura la Oradea în perioada 1-5 aprilie, sunt de la Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti”, Colegiul Naţional „Ştefan Velovan”, Colegiul Naţional „Elena Cuza”, Liceul „Henri Coandă” şi Şcoala nr. 16 din Craiova.
La faza judeţeană care a avut loc sâmbătă, 10 martie, la Liceul „Henri Coandă” din Craiova, au participat 166 de elevi în clasele VII – XII de la unităţile de învăţământ din judeţul Dolj.
(Gabriela Popescu)