16.03.2012 – „Micul Samarinean Milostiv în Mitropolia Olteniei”

Evenimente


6.000 de felicitări de Sfintele Paşti vor fi distribuite în şcoli, în cadrul campaniei „Micul Samarinean Milostiv”

Fundaţia „Cuvântul care zideşte” a Mitropoliei Olteniei a demarat în această săptămână acţiunea umanitară „Micul Samarinean Milostiv”, care se va desfăşura până pe data de 10 aprilie. Cu acest prilej, profesorii de religie din unităţile de învăţământ de pe raza judeţelor Dolj, Gorj, Mehedinţi şi Olt sunt aşteptaţi la sediul fundaţiei din Craiova, strada Mitropolit Firmilian nr. 3, de unde pot ridica felicitări de Sfintele Paşti, pentru a le distribui în şcoli, spre vânzare.

„Campania se desfăşoară cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Avem aproximativ 6.000 de felicitări pentru această acţiune, care pot fi distribuite în şcoli, spre vânzare, fără a avea un preţ standard. Fiecare persoană poate da o sumă după posibilităţile pe care le are. Jumătate din banii obţinuţi vor rămâne în şcoli şi vor fi folosiţi pentru cazurile sociale, pentru elevii care provin din familii cu situaţie financiară precară, care au nevoie de ajutor, cu atât mai mult cu cât ne aflăm în Postul Sfintelor Paşti. Fondurile obţinute vor fi direcţionate doar în urma unor anchete sociale făcute în cadrul şcolii”, a declarat Cristina Stamatoiu, director executiv al Fundaţiei „Cuvântul care zideşte”, care a mai adăugat că o parte din bani vor rămâne la fundaţie, tot pentru a fi donaţi în cadrul acţiunilor umanitare. „Campania are şi un caracter educativ, pentru că astfel îi învăţăm pe elevi să fie buni creştini, solidari, să dea şi celuilalt dacă are posibilitate şi dacă cel de lângă el este se află într-o situaţie mai grea”, a completat Cristina Stamatoiu.